اگر قصد خرید تلویزیون را داشته باشید یکی از ویژگی های تلویزیون ها که در هنگام معرفی دستگاه بیان می شود نسبت کنتراست مدل موردنظر است. به منظور آشنایی با معیارهایی برای انتخاب دستگاه مناسب می توانید مقاله ی ” معیارهای انتخاب تلویزیون مناسب “ را مطالعه نمایید. اگر قصد انتخاب تلویزیون های منحنی شکل را دارید در مقاله ی ” آشنایی بیشتر با تلویزیون های منحنی “ به معرفی و بررسی مدل های منحنی شکل پرداختیم.

کیفیت صفحه نمایش

 

در هنگام خرید تلویزیون تعداد پیکسل های صفحه نمایش یکی از مهم ترین معیارهای کیفیت نمایشگر دستگاه به شمار می رود. در مقاله ی ” اهمیت پیکسل در تلویزیون “ با پیکسل و نقش مهم پیکسل در کیفیت صفحه نمایش دستگاه آشنا شدیم. پس از خرید تلویزیون با رعایت نکاتی می توانید طول عمر مفید دستگاه را به نحو قابل ملاحظه ای افزایش دهید. در مقاله ی ” ترفندهای افزایش طول عمر تلویزیون “ با نکاتی جهت افزایش طول عمر مفید دستگاه آشنا شدیم. در این مقاله به بررسی مفهوم نسبت کنتراست می پردازیم.

مفهوم نسبت کنتراست :

در هنگام خرید تلویزیون به این نکته توجه داشته باشید که نسبت کنتراست بالا به معنای نمایش تعداد رنگ های بیشتر درصفحه نمایش می باشد. نسبت کنتراست بیانگر میزان تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین نقاط در نمایشگر است. نسبت کنتراست در واقع نسبت بین رنگ سفید و سیاه است. تفاوت بسیار زیاد بین رنگ سفید و سیاه موجب ایجاد تصاویر طبیعی و باکیفیت بر روی صفحه نمایش می شود.

اگر قصد خرید تلویزیون را داشته باشید در هنگام معرفی مدل های مختلف نسبت کنتراست به صورت نسبت دو عدد بیان می شود. اعداد ذکر شده بیانگر میزان روشنایی رنگ های سفید و سیاه است. میزان روشنایی برحسب فوت – لامبرت بیان می شود. به عنوان مثال اگر نسبت کنتراست یک دستگاه 1 بر 30000 باشد که به صورت 1:30000 نمایش داده می شود، میزان روشنایی رنگ مشکی 0.01 و میزان روشنایی رنگ سفید 30 فوت – لامبرت می باشد.

نسبت کنتراست

روش های تعیین نسبت کنتراست :

در هنگام خرید تلویزیون توجه داشته باشید که دو روش کلی برای تعیین کنتراست وجود دارد. در نسبت کنتراست واقعی، صفحه شطرنجی سیاه و سفید مورد بررسی قرار می گیرد. در این روش رنگ های سیاه و سفید در کنار یکدیگر تداخل خواهند داشت. در روش دینامیک نسبت روشنایی یک صفحه کاملا سفید و یک صفحه کاملا مشکی به طور جداگانه اندازه گیری می شود. نسبت کنتراست روش دینامیک از روش واقعی بالاتر است.

 

در صورتی که تمایل به خرید تلویزیون ایرانی و حمایت از تولید ملی را داشتید می توانید از تلویزیون های با کیفیت لوازم خانگی پارس برای منزلتان استفاده کنید.