با رعایت نکات ساده ای می توانید سال ها پس از خرید یخچال بدون مشکل از دستگاه استفاده نمایید. در صورتی که در هنگام استفاده از دستگاه با مشکلی مواجه شدید در مقاله ی ” نکاتی جهت رفع مشکلات رایج یخچال فریزر “ به بررسی راهکارهایی جهت رفع تعدادی از مشکلات رایج دستگاه پرداختیم. مشتریان محترم این نکته را مدنظر داشته باشند که انتخاب دستگاه مناسب می تواند موجب کاهش احتمال بروز مشکل در یخچال بشود. در مقاله ی ” حداقل تعمیرات با خرید یخچال مناسب “ در این مورد بیشتر صحبت کردیم.

قطعات یخچالشناخت قطعات مهم دستگاه می تواند موجب آشنایی بیشتر مشتریان محترم با نحوه ی عملکرد یخچال  بشود. در مقالات ” آشنایی با ترموفیوز یخچال “ و ” آشنایی با ترموستات یخچال “ با ترموفیوز و ترموستات که از قطعات اصلی یخچال ها محسوب می شوند بیشتر آشنا شدیم. در این مقاله تصمیم داریم به بررسی شش نکته مهم در مورد نحوه استفاده و مراقبت از یخچال ها بپردازیم. رعایت این نکات پس از خرید یخچال موجب حفظ عملکرد مناسب دستگاه خواهد شد.

بررسی منظم دمای اتاق و یخچال :

به طور منظم دمای یخچال را در فصول مختلف سال بررسی کنید. جهت آشنایی با دمای مناسب دستگاه مقاله ی ” نکاتی در مورد تنظیم دمای یخچال “ را مطالعه نمایید. پس از خرید یخچال به این نکته توجه داشته باشید که دمای نامناسب یا تغییر دمای سریع آشپزخانه می تواند بر عملکرد دستگاه تاثیرگذار باشد. به همین دلیل به طور منظم به دمای آشپزخانه توجه داشته باشید و از استفاده بیش از اندازه وسایل گرمازا که موجب افزایش سریع دمای آشپزخانه می شوند، خودداری نمایید.

پاک کردن سریع لکه های غذا :

پس از خرید یخچال در هنگام جابجایی غذاها لکه های موادغذایی را در کوتاهترین زمان ممکن پاک کنید. مخصوصا اگر موادغذایی شامل مواد گوشتی و فاسد شدنی باشد در زمان کوتاهی فاسد می شود و علاوه بر انتشار باکتری ها در یخچال موجب ایجاد بوی نامساعد در دستگاه می شود. در مقاله ی ” روش های پیشگیری از بوی نامطبوع یخچال “ با روش های جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه آشنا شدیم. در صورت مشاهده لکه های موادغذایی با استفاده از دستمال مرطوب لکه ها را پاک کنید. همچنین لاستیک های دور درب را به طور منظم با استفاده از دستمال تمیز کنید.

قطعات یخچالبرقراری جریان هوا در اطراف دستگاه :

پس از خرید یخچال یک مکان مناسب برای نگهداری دستگاه انتخاب کنید. یخچال باید با وسایل گرمازا همانند اجاق گاز و آبگرمکن فاصله داشته باشد. دستگاه نباید تحت تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشد. به منظور تبادل حرارتی مناسب، فضای پشت یخچال باید حداقل بیست سانتی متر با دیوار دارای فاصله باشد.

اگر تبادل حرارتی مناسب وجود نداشته باشد موتور و قطعات داخلی به خوبی خنک نخواهند شد و علاوه بر افزایش مصرف انرژی احتمال آسیب رسیدن جدی به موتور و سایر قطعات داخلی دستگاه وجود دارد.

بیش از ظرفیت یخچال موادغذایی نباشد :

قرار گرفتن بیش از اندازه ی موادغذایی موجب فشار بیش از اندازه به موتور دستگاه خواهد شد. پس از خرید یخچال به این نکته توجه داشته باشید که جریان هوا علاوه بر محیط پیرامون دستگاه باید در فضای داخلی یخچال نیز به خوبی برقرار باشد. از چینش فشرده و بر روی هم موادغذایی در داخل دستگاه خودداری کنید تا با برقراری جریان مناسب هوا در داخل دستگاه تمامی موادغذایی خنک بشوند. جهت آشنایی با چیدمان مناسب موادغذایی مقاله ی ” چیدمان مناسب موادغذایی در یخچال “ را مطالعه نمایید.

عملکرد یخچالبررسی منظم لاستیک دور درب :

پس از خرید یخچال به طور منظم لاستیک دور درب را بررسی کنید. لاستیک های دور درب به مرور زمان ممکن است دچار پارگی یا تغییر شکل بشوند. خراب شدن لاستیک دور درب موجب کامل بسته نشدن درب دستگاه می شود. کامل بسته نشدن درب دستگاه موجب می شود موتور دستگاه برای سرد کردن فضای داخلی یخچال بیش از اندازه کار کند که علاوه بر افزایش مصرف انرژی ممکن است به موتور یخچال آسیب وارد بشود. در مقاله ی ” دلایل بسته نشدن درب یخچال فریزر چیست ؟ “ با دلایل بسته نشدن درب دستگاه آشنا شدیم. در صورتی که لاستیک دور درب دچار تغییر شکل یا پارگی بود، لاستیک را تعویض کنید.

نظافت کویل های کندانسور :

به مرور زمان بر روی کویل های کندانسور گرد و غبار قرار می گیرد. پس از خرید یخچال به این نکته توجه داشته باشید که گرد و غبارها باعث می شوند تبادل حرارتی میان گاز خنک کننده و هوای بیرون به خوبی انجام نشود. در این حالت موتور یخچال برای انتقال گرما به فضای بیرون دستگاه باید بیش از حد معمولی فعالیت کند. کار کردن بیش از اندازه موتور دستگاه علاوه بر افزایش مصرف انرژی موجب کاهش عمر مفید دستگاه نیز می گردد. به همین دلیل توصیه می شود که حداقل سالی یک مرتبه با استفاده از جاروبرقی و فرچه های مخصوص کویل های کندانسور تمیز بشوند. پیش از نظافت کویل های کندانسور حتما یخچال را از برق بکشید.

آبسردکناگر دستگاه دارای آبسردکن می باشد فیلتر تصفیه آب را در زمان مناسب تعویض کنید. پس از خرید یخچال توجه داشته باشید که پس از پایان عمر مفید، فیلترها تصفیه آب را به خوبی انجام نمی دهند. در بسیاری از مدل ها زمان مناسب تعویض فیلتر بر روی نمایشگر دستگاه اعلام می شود. در صورتی که نمایشگر زمان مناسب تعویض را نمایش نمی دهد، تاریخ مناسب تعویض فیلتر را به خاطر داشته باشید و در زمان مناسب فیلتر تصفیه آب را تعویض کنید.

 

در صورتی که تمایل به خرید یخچال ایرانی و حمایت از تولید ملی را داشتید می توانید از یخچال های با کیفیت لوازم خانگی پارس برای منزلتان استفاده کنید.