تلویزیون ها یکی از پرکاربردترین وسایل برقی در منازل محسوب می شوند که در طول شبانه روز اعضای مختلف خانواده به منظور تماشای برنامه های موردعلاقه خود از این دستگاه محبوب استفاده می کنند. اگر قصد خرید تلویزیون را دارید در مقاله ی  ” معیارهای انتخاب تلویزیون مناسب “ به بررسی معیارهای انتخاب دستگاه مناسب پرداختیم. پس از انتخاب تلویزیون مصرف کنندگان محترم انتظار دارند سال ها از دستگاه خریداری شده بدون مشکل استفاده نمایند. البته در بسیاری از موارد ممکن است تلویزیون مشکل خاصی نداشته باشد و بدون نیاز به تعمیرکار مشکل دستگاه قابل برطرف شدن باشد.

محافظت تلویزیون پس از خرید تلویزیون با رعایت نکاتی ساده می توانید طول عمر مفید دستگاه را به طور قابل توجهی افزایش دهید. در مقاله ی ” ترفندهای افزایش طول عمر تلویزیون “ با این نکات ساده و مفید آشنا شدیم. در این مقاله تصمیم داریم به بررسی مشکلات مختلف تلویزیون بپردازیم. در صورتی که پس از خرید تلویزیون با این مشکلات مواجه شدید با بررسی موارد ذکر شده می توانید به عیب یابی سریع دستگاه بپردازید.

تلویزیون روشن نمی شود :

یکی از مشکلاتی که ممکن است مدتی پس از خرید تلویزیون با آن مواجه شوید روشن نشدن دستگاه است. به این نکته توجه داشته باشید که روشن نشدن دستگاه ممکن است دلیل ساده ای داشته باشد. بنابراین در اولین قدم اتصالات و پریز برق را بررسی کنید. اگر می بینید برق به تلویزیون نمی رسد محافظ دستگاه را بررسی کنید. ممکن است محافظ برق دچار مشکل باشد بنابراین پریز دستگاه را به یک محافظ دیگر وصل کنید.

اگر مشکل دستگاه برطرف نشد در مرحله بعدی دکمه اصلی روشن خاموش تلویزیون را بررسی کنید. در صورت خاموش بودن این دکمه اصلی، دستگاه روشن نمی شود. مخصوصا پس از خرید تلویزیون و در هنگام نصب دستگاه توجه کنید این دکمه اصلی روشن باشد. در صورتی که پس از انجام موارد فوق باز هم تلویزیون روشن نمی شود با یک تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.  کیفیت تصویر

عدم نمایش تصویر در تلویزیون :

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است بعد از خرید تلویزیون با آن مواجه بشوید عدم نمایش تصویر است. در این حالت صدا از دستگاه پخش می شود ولی تصویری نمایش داده نمی شود.

به طور ساده تر در صورت بروز این مشکل تلویزیون به نوعی تبدیل به رادیو می شود. در این حالت دکمه منوی اصلی را از کنترل دستگاه انتخاب کنید. اگر تصویر گزینه های منوی اصلی نمایش داده شد ورودی های دستگاه را تعویض کنید.

پس از خرید تلویزیون به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است دستگاه بر روی حالت نمایشگر خاموش قرار داشته باشد. حالت نمایشگر خاموش برای صرفه جویی در مصرف انرژی طراحی شده است. در این حالت با فشردن هریک از کلیدهای کنترل تلویزیون، تصاویر نمایش داده می شوند. در صورتی که نور تصویر کم باشد از روی کنترل دستگاه وارد تنظیمات تصویر بشوید و میزان نور تصویر را افزایش دهید. در صورتی که با انجام موارد فوق باز هم مشکل عدم نمایش تصویر داشتید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

عدم پخش صدا در تلویزیون :

اگر مدتی پس از خرید تلویزیون با عدم پخش صدا مواجه شدید ابتدا خروجی صدا را از روی کنترل دستگاه بررسی کنید. خروجی صدا باید بر روی بلندگو قرار داشته باشد. بنابراین با استفاده از تنظیمات صدای دستگاه مطمئن شوید که خروجی صدای تلویزیون بر روی بلندگو قرار گرفته باشد. اگر باز هم مشکل برطرف نشد ورودی های یو اس بی دستگاه را تعویض کنید. اگر پس از جابجایی ورودی های تلویزیون باز هم مشکل برطرف نشد با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

عیب یابی تلویزیونصدای دستگاه ضعیف است :

ممکن است مدتی پس از خرید تلویزیون احساس کنید صدای تلویزیون ضعیف شده است. ابتدا از تنظیمات صدای دستگاه، صدای استاندارد را برای پخش شدن انتخاب کنید.

شبکه های تلویزیون را تعویض کنید و صدای شبکه های مختلف را بررسی کنید. ممکن است کیفیت پایین صدای یک شبکه باعث صدای نامناسب دستگاه باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه های با باندهای ضعیف به طور طبیعی خروجی صدای ضعیفی دارند.

صفحه نمایش تلویزیون یکی از اجزای حساس دستگاه محسوب می شود. بسیاری از صدمه های وارد شده به تلویزیون در هنگام نظافت دستگاه صورت می گیرد. پس از خرید تلویزیون اگر قصد تمیز کردن دستگاه را دارید طبق دستورالعمل سازنده دستگاه عمل کنید. همیشه از دستمال نرم و مرطوب برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده کنید. به هیچ عنوان از مایعات تمیزکننده و شیمیائی برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده نکنید. در صورت ریختن مایعات بر روی نمایشگر سریعا مایعات را با یک دستمال نرم پاک کنید. مایعات از طریق قسمت های کناری تلویزیون به داخل پنل دستگاه نفوذ می کنند و آسیب جدی به تلویزیون وارد می کنند.

پس از خرید تلویزیون به منظور محافظت بهتر از پیکسل های صفحه نمایش، تلویزیون را به صورت شبانه روزی و یا بسیار طولانی مدت روشن نگذارید. اگر لازم است در مدت زمان بسیار طولانی دستگاه روشن باشد نباید یک تصویر ثابت بر روی صفحه نمایش وجود داشته باشد و حتی بهتر است یک صفحه مشکی بر روی نمایشگر باشد. روزنه های پشت تلویزیون به منظور تبادل حرارتی هستند و نباید پوشیده بشوند. اگر تلویزیون را در یک مکان پوشیده مانند دیوار پیش ساخته قرار می دهید اطراف دستگاه را حتی الامکان خالی کنید تا گردش هوا به خوبی انجام بشود و دمای تلویزیون افزایش نیابد.

 

 

در صورتی که تمایل به خرید تلویزیون ایرانی و حمایت از تولید ملی را داشتید می توانید از تلویزیون های با کیفیت لوازم خانگی پارس برای منزلتان استفاده کنید.